bilgi@sanalfatura.com 0850 611 06 62
ücretsiz e fatura

Ücretsiz E-Fatura Nasıl Kullanılır?

Ücretsiz e-Fatura Kullanımına ilişkin yöntemleri derlediğimiz yazımızda tüm ayrıntıları ve metodları bulabileceksiniz.

E-Fatura’nın güvenli ve hızlı olmasının beraberinde faturaların elektronik ortamda güvenle kullanılabilmesi sayesinde bu sistem çağımızda giderek popüler hale gelmiştir.
Tahsilat süreçlerini hızlandırmak isteyen firmalar bedava dağıttığı e-Fatura kullanarak hem maliyetten hem vakitten tasarruf eder. Peki, e-Fatura nasıl kesilir, nasıl sisteme geçiş yapılır diye merak ediyorsanız, okumaya devam edin. İşte ayrıntılar!

E-Faturaya Nasıl Başvurulur?

E-Fatura başvurusu yapılmak isteniyorsa, ilk önce “Mali Mühür Sertifikası” için başvuru yapmalıdır. Kamu Sertifikasyon Merkezi (KSM) TÜBİTAK’a bağlı bir kurumdur ve mali mühür başvurusu buradan online olarak yapılır. Başvuru süreci tamamlanıp, ödeme yapıldıktan sonraki 1 hafta içerisinde sertifika alıcısına ulaşır. İkinci adımda ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nda e-Fatura başvurusu için form doldurulmalıdır.

E-Faturaya Nasıl Geçilir?

E-Faturayı mali avantajlarından dolayı ya da zorunlu olarak kullanmanız gerekiyorsa geçiş yapmak oldukça kolaydır. GİB Portal, Gelir İdaresi Başkanlığı ve özel entegratör üzerinden geçiş yapılabilir. Başvuru süreçlerini tamamlayanlar direkt olarak GİB web sitesinden işlemlere başlayabilir.
Şahıs firmalarında elektronik imza kullananlar e-imza ile e-fatura başvuru sürecini yönetebilir. Zorunlu olarak geçiş yapacak işletmeler ise direkt olarak mali mühür ve e-Fatura sistemine geçiş yapmalıdır. İsteğe bağlı e-Fatura kullanıcısı olacak firmalarsa, yılın istedikleri herhangi bir zamanında e-faturaya geçiş talep edebilirler.

medikal e fatura programı

E-Fatura Kurulumu Online Olarak Nasıl Yapılır?

E-Fatura kullanmak için ön müracaat ve mali mühür alanlar, e-Fatura kurulumunu online şekilde kısa bir süre içinde yapabilir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine online olarak giriş yapmanız gerekir. Buradan yapılan müracaatların ardından özel entegratör protokolü yapılır. Sözleşmedeki bilgilerle beraber şirket hesabı açılır ve çoğu portalda olduğu gibi kullanıcı adı ile şifre girmeniz istenir. Daha sonra e-Fatura ve e-Arşiv için gerekli tasarımlar uygulanır. Sistemdeki aktivasyon işlemleri gerçekleştikten sonra online olarak e-Fatura kullanmaya başlayabilirsiniz.